Zimný lov kaprov na rieke

Zimný lov kaprov na rieke ma svoje veľké čaro. Kaprom a ostatné ryby nie sú také aktívne ako v lete, ale stále sa dajú chytiť veľmi pekné kúsky. V článku o zimnom love kaprov nájdete niekoľko skvelých rád, ako si zimný lov na kaprov vylepšiť.

Ja osobne považujem zimný rybolov, keď nám teplota vody klesne pod 10 až 8 stupňov. Kaprom sa v chladnej vode spomaľujú životne funkcie, dávajú sa do zimného režimu, menej prijímajú potravu a aj pohyb obmedzujú na minimum.

Moja voľba na výborné miesto na kapre je jasná. Treba ich hľadať v miestach, kde je prúd rieky slabší, poprípade nájsť slepé rameno, kde je hlbšia voda a prirodzený úkryt, ktorí kapry majú veľmi radi. Najlepšie je nájsť vo vode padnuté stromy, kríky poprípade vegetáciu, ktorá už odhníva. Ja vám poradím také moje eso v rukáve, keď už neviem spraviť záber.

Zimna rieka lov kapra

V tomto prípade mám jeden TOP flek, kde sa vypúšťa teplá voda z cukrovaru. Takýchto miest sa dá na rieke nájsť veľa keďže v dnešnej dobe z brehu trčia samé rúry, odkiaľ vyteká voda zo všelijakých čističiek. V týchto miestach je voda v rieke teplejšia, ako v iných úsekoch a je to pre ryby super príležitosť, ako prečkať aj tú najtuhšiu zimu.

Takže polovicu úspechu máme za sebou, a to je správne miesto na lov. Druhá polovica úspechu spočíva v správnej návnade  a nástrahe. Ako som spomínal kapre majú v zime spomalené životné funkcie a veľmi málo prijímajú potravu. Práve pre to musíme dbať hlavne na atraktivitu a prezentáciu pod vodou.

Ak chytáte na boillies treba vybrať vysoko rozpustné boilies, ktoré nie sú tak uzavreté a už po pár minútach dokážu do vody vypúšťať atraktory prípadne  sú rozpustné. Netreba to ani preháňať s veľkými priemermi. Nie je pravda, že veľké priemery zoberú len veľké ryby. Ja preferujem v tomto období priemer tak 16 až 20mm.

Boilies zatraktívnime dipom poprípade fluoslimom. K tomu pridáme pva sieťku s drvením boilies, mikropeletkami, ktoré namočíme do boostru alebo dipu.
Tak isto to netreba preháňať s krmením. V tomto období je doslova menej viac. Radšej menej krmiva a presnejšie kŕmiť no nie veľa.

Zimna rieka


Čo sa týka montáže používam jemnú 20lb šnúru bez povlaku, na ktorej je háčik veľkosti 6 a malé rovnátko. Nad kaprový háčik cca 5cm dávam 0.5g brok pre lepšie zaseknutie háčika do tlamy kapra. Tiež skracujem aj dĺžku vlasu, na ktorom je boilies a skracujem ho tak, aby som mal boilies tesne pod háčikom. Pomáha to pri opatrných záberoch a krásne viem odchytávať aj tie ryby, ktoré prišli iba na degustáciu.

Tak vám prajem veľa úspechov a verím, že vám moje rady pomôžu k úspešnej rybačke.

Máte aj vy radu, tip alebo skúsenosti s lovom? Podeľte sa o ne s nami, najlepšie články odmeníme.

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.