Lov sumca na ťažko

Lov sumca na ťažko, dobré rady, ako na lov sumcov, kde hľadať sumce, akú rybársku výbavu použiť na úspešný lov veľkých sumcov.

Lov sumca na ťažko je asi najadrenalínovejší spôsob lovu aký poznám. Už pri predstave, že okolo mojej nástrahy na sumca ide 2 metrový sumec mi behá mráz po chrbte. Pri myšlienkach a čakaní na záber si kontrolujem výbavu či mám dosť pevne udice, či to vydržia navijaky, silon a ako toho obrovského sumca budem vyťahovať z vody :))

Velky sumec

 

Nie nebojte sa, nepotrebujete žiadne špeciálne rybárske nástroje na to, aby ste si v kľude užil krásnu rybačku na sumce.

Lov sumca rozdeľujeme na niekoľko skupín tú našu na ťažko rozdeľujeme na lov sumca v stojatej vode a lov sumca v tečúcej vode.

Aj pri love na ťažko môžeme použiť dve metódy jedna je na ťažko, kde nástrahu umiestnime ťažším olovom na dno v predpokladanej trase alebo lokalizácie sumca, alebo podvodným plavákom.

Kde hľadať sumca?

Keď si balím rybárske veci na sumca uvedomím si, že sumec tu bol dávno predo mnou, jej zmysly sú neskutočne dokonalé, vo vode prakticky s nulovou viditeľnosťou dokáže bez problémov na základe jeho receptorov a inštinktov uloviť akúkoľvek rybu. Pri pozeraní dokumentov o rybách si uvedomím, ako málo o rybách vieme a, čo vlastne ešte nevieme.

V našich podmienkach sumce žijú v stojatých a tečúcich vodách. Nikto nemá recept na to, kde sa práve sumec zdržuje, samozrejme môžete použiť najnovšie rybárske technológie a GPS sonarom vyhľadať sumca a mávať mu veľkou nástrahou rovnou pred papuľou, avšak osobne nie som zástancom tohto spôsobu rybolovu.

Samozrejme sonar na ryby vám môže pomôcť pri zisťovaní povahy a profilu dna, avšak ani tento spôsob nie je stopercentný.

Starí rybári, ktorí nemali k dispozícii túto modernú technológiu sa spoliehali na niekoľko veci:

  • poznali svoju lokálnu vodu ( zátišia, stromy vo vode.. a pod .. )
  • profil dna a rýchlosť toku 
  • veľa vody, alebo málo vody
  • deň, noc
  • aktuálne počasie, tlak vzduchu
  • ročné obdobie
  • aktivita rýb 

Keď prídete k vode, zanalyzujte si danú situáciu skúste prehodnotiť vyššie uvedené indície a podľa toho sa pripraviť s lovom na ťažko.Samozrejme je to veľká veda a alchýmia všetko pripraviť tak, aby ste naozaj našiel naslepo toho rekordného sumca a zabral práve na vašu nástrahu.

Ako sa pripraviť na sumce - výbava na sumce

Výbava na lov sumca nemusí byt nejako drahá a nemusíte hneď kupovať tie najdrahšie rybárske sety na lov sumcov. Začiatočníkovi úplne stačí rybársky prút do 2.4 m a záťažou 150g.

Navijak troška väčší, aby sa vám na cievku zmestilo aspoň 150 m silonu.

Háčiky - jedno háčik, dvojháčiky a trojháčiky použite silne a kvalitne, aby ste kvôli zlomenému háčiku neprišli o rybu.

Pre silon na sumce by som volil od 0.40 mm.

Olovka, náväzce, lanká, obratlíky … hlavne pri lankách, obratlíkoch a náväzcoch je dôležité, aby boli pevne, aby sa v prípade záberu veľkého sumca neroztrhli alebo nezlomili. Hlavne pri karabínkach zvoľte variant pre 20 kg.

Samozrejme pokiaľ máte chuť investovať do lepšej výbavy na lov sumcov tu je niekoľko tipov pre vás. Udice na sumcov

 Udice na sumcov

Nástrahy a návnady na sumce.

Sumec neskočí na všetko, čo mu dáte, aj keď je dravec vyberá si. Na rôznych videách je vidieť, ako sumec lenivo odpočíva vedľa návnady a ani neťukne.

Na diskusných fórach rybári na lov sumca používajú … rybacie hlavy ( kapor), údené makrely, šťúr, živé ryby, mŕtve rybky, dážďovky živé, dážďovky umelé, rôzne nástrahy plastového charakteru, myši, potkany, slimáky. Ako začínajúci rybár to skúste s dážďovkami a medvedíkmi ( šťúr ) samozrejme pri love na živú a mŕtvu rybku je dôležité dodržiavať zákonom stanovenú mieru, taktiež nemôžete loviť na zákonom chránené živočíchy.

Lov sumca na ťažko je jednoduchý. 

Podľa váhy a veľkosti nástrahy si pripravíme olovo, ktoré nám nástrahu záťaži a neodpláva nám od lovného miesta. Dôležité je chytať tam, kde chceme a nie tam kam chce ísť nástraha. Toto sa hlavne týka živých rýb nakoľko väčšie ryby pokiaľ máte malú záťaž dokážu preniesť celý systém na úplne iné miesto. Preto je dôležité si najskôr vyskúšať lov sumca na niečo menšie napr. dážďovky, medvedíkov a pod … a dostať do toho trošku praxe. Nezabudnite použiť lanko, obratlík a dobre uviazať. Po inštalácii celého lovného systému nástrahu nahoďte na predpokladané miesto výskytu sumca alebo jeho trasy. Udicu umiestnime do stojana alebo vidličiek tak, aby sme mali veľký previs silonu. Na tento previs umiestnime signálku - policajta. Povolíme brzdu, aby pri razantnejšom zábere naša udica neskončila v jazere.

Ak si ti páči sumčiarina, nezabudni pozrieť našu sekciu venovanú love sumcov. Nájdeš tam všetko potrebné na lov sumcov.

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie