Lov kapra na ťažko

Jeden z najpoužívanejších spôsobov lovu kapra je lov na ťažko. Dnes si nebudeme rozoberať žiadne zložité lovy, ale povieme si o najrozšírenejšom love kapra, a to lov kapra na ťažko s kŕmitkom.

Väčšina rybárov pozná tento lov kapra ešte z detských čias a stále je veľmi populárny a podľa mňa aj ideálny pre začínajúceho rybára, aj vzhľadom k tomu, že tento spôsob lovu je aj finančne nenáročný a príprava rybárskeho prútu je veľmi jednoduchá. 

Lov kapra na ťažko

Tento spôsob lovu spočíva v tom, že nástraha, ktorú rybe ponúkneme klesá ku dnu aj so zakrmovacou časťou ( kŕmítkom ) Kŕmitko ma za úlohu zakŕmiť a prilákať ryby, ktoré sú v dosahu hodu a nástraha na háčiku je umiestnené v blízkosti zhodu kŕmitka. Takže na nainštalovanom systéme na ťažko mame kŕmitko a háčik alebo háčiky. 

Dôležité je si povedať, že chytáme na jazere alebo rybníku.

Poďme, ale pekne poporiadku si vysvetliť, čo konkrétne potrebujete na lov kapra na ťažko.

Kaprárska udica s navijakom

Ak ešte nemáte rybárske nástroje tak volíme skôr priemerne pomôcky, čiže udicu s navijakom na cca kapre do 5-6 kg. Nemusíte hneď investovať do drahého rybárskeho náčinia niekedy je menej viac.

Kaprarsky prut

Silon na kapra

Ja osobne volím silon na kapra veľkosti 0.20 až 0.25. Je to silon, ktorý nie je ani moc hrubý, ani moc tenký a pokiaľ vám zaberie väčší kapor ( do 8 kg ) mali by ste ho bez problémov vytiahnuť. Voľba je na vás, niektorí kaprári používajú na kapra silon aj v priemere 0.30. Pri návine silonu na cievku navijaku treba myslieť, aj na to, že pokiaľ vám zaberie kapor môže vám táto ryba odvinúť z navijaku, aj 50 m pripadne, aj viac pokiaľ ste na väčšej vodnej ploche. Preto doporučujem urobiť návin na cievku aspoň 100 m silonu. 

Silon na kapra
Krmitko na kapra

Priebežné krmítko s kovovou špirálou a plastovou trubičkou je ideálna voľba, tu netreba nič vymýšľať na udicu sa dáva 1 ks krmítka. Tu si nepomýľte krmítka na feeder, ktoré sú veľmi podobné, ale technika lovu na feeder je trochu iná.

Kaprárske krmitka
Bužírka

Bužírka je jednoduchá malá plastová zarážka. Používa sa pod krmítko, aby nespadlo krmítko úplne na háčik. Bužírku upevňujeme cca 20-25 cm nad háčikom, nemusí to byt úplne presne dôležité je to, aby kŕmitko nebolo pol metra nad háčikom. Ide o to, že práve krmítko nám zakrmuje v okolí háčika, preto krmítko dávame do blízkosti háčika. 

Bužirky
Háčik na kapra

Aký háčik na kapra použiť je jednoduchá otázka, ale celkom zložitá odpoveď. Veľa rybárov používa háčiky rôznych veľkostí a od rôznych firiem. Háčiky s očkom, bez očka, čierne, strieborné atď … Pravidlo, ktoré platí je také, že na veľkých kaprov sa používajú aj väčšie háčiky. Tu sa predpokladá, že väčší háčik aj viac vydrží a unesie, aj naozaj veľkého kapra. Pokiaľ sa, ale chystáme na kapre o váhe do 5 kg, môžeme voliť aj menšie háčiky. Nástrahu dobre upevníme na háčik, tak, aby netrčal hrot háčika, ryba je totiž citlivá na akékoľvek prekvapenia. Ryba by nemala cítiť hrot háčika pokiaľ nemá návnadu pevne v tlame. 

Tandem Baits háčiky na kapra
Policajt alebo signalizátor záberu

Policajt alebo signalizátor nám dá vedieť, keď máme záber, na vaše prvé rybárske úlovky nepotrebujete drahé signalizátory záberu s prísluchom, ale úplne vám stačí jednoduchý “policajt” ktorý umiestnite na silon po hode nástrahy na kapre. Nevýhodou policajta je ta, že neustále musíte sledovať či nemáte záber a v prípade záberu celkom rýchlo aj zasekávať. Signalizátor záberu vám dáva voľnosť pohybu, pretože v prípade záberu ste upozornení zvukovým a svetelným signálom.

Udice na lov kapra na ťažko

Páčil sa vám tento článok ? Napíšete nám, čo by vás zaujímalo a v ďalších článkoch sa tomu budeme venovať.

Nezabudnite si pozrieť aj naše ďalšie články - lov zubáča na živú rybku, lov sumca na ťažko

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.