Jesenný lov zubáča na živú rybku

Jeseň je ideálna na lov dravcov, sú stále pri chuti a dravce ako zubáč, šťuka, sumec, boleň si robia energetické zásoby na zimu.

V tomto článku si ukážeme, ako si nachytať nástrahové rybky na lov zubáča na plávanú a aké rybárske nástroje potrebujeme na lov zubáča.

Na jeseň je často veterné počasie, čo je aj veľmi dobre na lov zubáča, problémom sú hlavne listy z opadaných stromov. Veľa krát tieto listy zabraňujú chytať na miestach, kde je ich príliš veľa, potom je nutné si nájsť iné miesto na lov dravcov.

Viac o zubáčovi si môžete prečítať na Wikipedii

Najskôr si nachytáme nástrahové rybky

Veľmi dobra nástraha na zubáče na jeseň je belica. Tieto nástražné rybky pomerne rýchlo nachytáte v menšej hĺbke a výborne zaberajú na kostné červy. Nezabudnite použiť veľmi malé háčiky. Najskôr si troška lovné miesto zakŕmime, aby sme prilákali, čo najväčšie množstvo beličiek. Potom nahodíme s veľmi jemnou výbavou, silon 0,18, malým plaváčikom a mikro háčikom. Takto nachytané beličky si umiestnime do prepravnej nádobky, ktorá sa používa na uchovávanie nástrahových rybiek. Pokiaľ sa presúvate na iný revír niekde ďalej, môžete si vodu vo vedre na živú nástrahu okysličiť. Nástrahové rybky vám tak vydržia počas prepravy. 

Chytanie nástražných rybiek

Kostne červy na ryby

Náš tip: Prepravné vedra s okysličovačom 

Príprava na lov zubáča

Lov zubáča na plavanú, na živú rybku. Lovíme v stĺpci cca 30 cm nad dnom. Lovíme na kaprársku udicu, máme k dispozícii šnúru nadviažeme plavák ( 4 - 5g ) so stoperom, do úvahy musíme zobrať aj váhu rybky, aby nám s celým segmentom neodplávala do porastu, kde sa môže celý systém zamotať.

Je vhodne použiť wolframové lanko, ktoré je ideálne na lov zubáčov, dravec lanko neprekusne, takže máte veľkú šancu, že zdolávanu rybu aj skutočne vytiahne. Pri tejto metóde používame štandardný kaprársky jedno háčik. Na tento háčik umiestnime nástrahovú rybku tak, že vrchnú časť papule prepichneme háčikom a na koniec háčika umiestnime malú gumenú zarážku, aby sa nám nástrahová rybka nevyvliekla. S nástrahovou rybkou narábame opatrne, aby sme jej nespôsobovali ujmu, nakoľko ju potrebujeme mať živú na háčiku. Ak to urbíme citlivo, veľakrát rybička odpláva po použití svojou cestou naspäť do jazera. 

 

Nahadzujeme tak, ako nám umožňuje priestor a podmienky, nesnažíme sa nahadzovať príliš ďaleko veľkým trhom, nakoľko nástrahová rybka pri dopade na vodu by mala žiť. Preto postupujeme v tomto veľmi citlivo a radšej hádžeme bližšie pri brehu. 

Keď sme nahodili, nezabudneme si povoliť cievku na navijáku, keď nám zaberie zubáč môže odvíjať silon z cievky. Doporučujeme na lovnom mieste kde máme nahodenú živú rybku zakŕmiť. Priláka nám to do vodného stĺpca ďalšie malé rybky. Zvyšuje sa tak šanca, že tento ruch malých rybiek, ktoré sa kŕmia návnadou priláka zubáča, sumca, šťuku alebo bolena. 

Zubáč na živú rybku zaberá oveľa razantnejšie. Nieje nutné nejako dlho čakať, max. 10 - 20 sec. Potom prichádza zásek. Takto ryba nie je ani nejako veľmi zranená.

Zubáče na jeseň začínajú zaberať hodinu pred súmrakom. Druha vlna záberov prichádza hodinku - dve po zotmení. Rúškom noci sa začínajú aktivizovať aj väčšie ryby, takže oplatí sa počkať pri vode a zbytočne skôr nebaliť veci. 

Pri love zubáča na plávanú je dobre používať nepotápavu šnúru, takto sa minimalizuje problém, že nástrahová rybka by sa nám zamotala do silonu pod vodou. Je nutne myslieť na to, že rybka je pod hladinou neustále v pohybe.

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.